Kurs Bascom: Programatory

intro

Zanim zaczniemy na dobre z mikrokontrolerami musimy poznać podstawę, czyli jak i czym programować, w tej części artykułu skupię się na programatorach, więc do dzieła ;)

 

 

 

 

 

 

 1. Sample Electronics Programmer

 SIMPLE AVR PROGRAMMER

 

Jest to najprostszy w budowie programator pod słońcem, który można zbudować w czasie poniżej 10min.
Jego konstrukcja jest prosta. R1..R3 zabezpieczają linie portu równoległego przed uszkodzeniem, wyprowadzenie JP1 to nic innego niż nasze złącze do programowania, a cały programator jest podłączony do portu równoległego (LPT, drukarki itp.). Obsługa programatora sprowadza się do ustawienia adresu portu LPT i ewt. opóźnienia jakby nie wykrywało mikrokontrolera, albo nie programowało poprawnie.

sample programmer

 

Koszt takiego programatora to ok. 4zł

Płytka i schemat

2. STK200/STK300 Programmer

stk200

Jeden z najniezawodniejszych programatorów, pewnikiem nie raz czytaliście czym był programowany dany układ i tam pojawiała się taka nazwa. Tak samo jak poprzedni programator jest podłączony do komputera za pomocą portu LPT oraz jest bardziej rozbudowany. Układ 74HC244 (IC1) zabezpiecza port komputera przed uszkodzeniem. Kondensator (C1) filtruje napięcia w układzie, rezystor (R1) podciąga napięcie dodatnie do sygnału MISO, dioda (D1) zabezpiecza programator w razie zwarcia, przeciążenia itd.
Po podłączeniu programatora do mikrokontrolera musimy przyłączyć również zasilanie 5V np. z portu USB. Po czym przechodzimy do Bascoma i w zakładce „programmer” ustawiamy STK200/STK300 Programmer.

stk200

Koszt układu to prawie 8zł

Płytka i schemat