Kurs Arduino #7: Obsługa przetwornika A/C

Kurs Arduino #7: Obsługa przetwornika A/C

Jak widać na zdjęciu, wartość potencjometra się zmienia. Aby nasz program był bardziej ludzki to możemy zrobić, aby obok wartość A/C znajdowało się napięcie, które wchodzi na Arduino przez potencjometr.  Aby dowiedzieć się jakie napięcie panuje na potencjometrze to musimy dokonać mnożenia aktualnej wartości A/C razy wartość jednego poziomu, czyli 0,00488V i wstawić ją do funkcji Serial.print().

uart 7.1.2

3. Przykłady wykorzystania przetwornika A/C

Przykładów możemy wymyślić dużo, ale tutaj przedstawię parę swoich t.j. regulacja jasności diody przy pomocy fotorezystora, regulacja częstotliwości piszczenia buzzera.

Regulacja jasności diody przy pomocy fotorezystora

Powstaną dwie wersje tego przykładu. Jedna wersja będzie dla przypadku, gdzie moc świecenia diody będzie zależna od ilości dostarczonego światła do fotorezystora, tzn. więcej światła, większa moc świecenia diody. Drugi przypadek będzie odwrotny, to znaczy jak do fotorezystora będzie dochodzić mało światła to dioda będzie świecić jaśniej, a jak dużo światła to dioda nie będzie się świecić, coś na wzór lampki solarnej.

Przypadek 1.

1x fotorezystor
1x rezystor 100k ohm
1x dioda LED
1x rezystor 220ohm

7.3.1

W głównej pętli programu, jak we wcześniejszych przykładach przyrównujemy do zmiennej odczyt z A/C, do którego podłączamy fotorezystor, a następnie odczytaną wartość dzielimy na 4, ponieważ chcemy aby poziomy dla PWM oraz A/C były takie same, w przeciwnym wypadku jasność diody by się nie zmieniała, a przy najmniej w zakresie wyższym od 256. Tak przygotowany program wgrywamy do Arduino oraz obserwujemy zachowania diody. Jak widać, im więcej dostarczymy światła, tym dioda świeci jaśniej

Przypadek 2.

Teraz czas na przypadek lampki solarnej. Program zostaje taki sam, lecz zmieniamy kierunek polaryzacji dzielnika napięcia, powstałego z fotorezystora i rezystora 100k ohm.

7.3.2

Po tej prostej zmianie nasz układ będzie działać na odwrót, czyli im mniej światła dostarczymy do fotorezystora tym mocniej będzie świecić dioda LED. Przykład tego typu można fajnie rozbudować tzn. zamiast diody dać MOSFET i przy jego pomocy sterować paskiem LED, albo zrobić światło schodowe, gdzie np. czujnik ruchu PIR wykryje ruch to załączy pasek LED itp. Ogranicza nas tylko wyobraźnia :)

Kontrola częstotliwości piszczenia buzzera

1x buzzer 5V (może być z własnym generatorem lub zwykły piezo)
1x potencjometr 10k ohm

7.3.3

W tym programie, w zmiennej „war” przechowujemy dane z przetwornika A/C, a następnie ta wartość, czyli 0 – 1023 jest czasem przełączania stanów buzzera. Możemy nawet powiedzieć, że potencjometrem regulujemy czas pracy programu. Uwidacznia się to w szczególności, gdy wysyłamy dane po UART- widać zmiany czasu między przesyłanymi danymi.

Materiały z tej części kursu:

Download-icon


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )