Bascom: Sterowanie przekaźnikiami

1.2 Sterowanie przekaźnikami przy pomocy klawiatury matrycowej

Jak już przećwiczyliśmy sterowanie przy pomocy zwykłych przycisków to teraz możemy spróbować coś „trudniejszego” jak sterowanie poprzez klawiaturę matrycową.

relay2
Sterowanie klawiaturą matrycową

K1 i K4 to kolumny klawiatury, a R3 i R4 to rzędy. Następnie piszemy program:

Ze względu na to, że ze wcześniejszych lekcji znamy instrukcje wstępne to nie będę ich ponownie opisywał, lecz skupię się nad pętlą główną programu.
Pętla główna jest złożona z czterech instrukcji warunkowych.
Pierwsza funkcja ma za zadanie uruchomienie Przekaźnika1 przy użyciu przycisku z 3. rzędu i 4. kolumny. Zatem przywołujemy numer przycisku i jak zostanie on wciśnięty to Przekaźnik1 zostanie uruchomiony.
Kolejna instrukcja będzie miała za zadanie wyłączyć uruchomiony wcześniej przekaźnik. W tym celu musimy sprawdzić aktualny stan przekaźnika oraz czy przycisk wyłączający przekaźnik jest załączony.
Żeby zrozumieć tą funkcję to musimy odczytać ją od końca, tzn. wyłącz Przekaźnik1 jeżeli jest włączony i jak przycisk wyłączający jest załączony (4. rząd, 4. kolumna).
Trzeciej i czwartej funkcji nie muszę opisywać, bo jak możemy zauważyć to są dokładnie te same co przed chwilą opisałem, z tym że dla innego przekaźnika i innych przycisków.
Jak już mamy w małym palcu ten sposób to na sam koniec będziemy sterować przekaźnikami po przez pilot RC5. O zasadzie działania i sposobie sterowania po przez pilot dowiedziecie się z tego poradnika