Bascom: Sterowanie wyświetlaczem graficznym na sterowniku T6963C

 1. Wyświetlanie tekstu:

 

 1. Cls
 2. Do
 3. Locate 1 , 1
 4. Lcd „Obsluga wyswietlaczy graficznych”
 5. loop

Najpierw czyścimy wyświetlacz potem rozpoczynamy pętle, ustawiamy kursor w pozycji 1*1 px, rozpoczynamy instrukcją LCD, w cudzysłowach zawieramy nasz tekst, zamykamy pętlę i już

 1. Wyświetlanie obrazka:

Tutaj trzeba się trochę więcej wysilić, tzn. trzeba obrazek przekonwertować na bgf. Do tego celu jest specjalny program w Bascomie, Wystarczy wejść w Tools > Graphic Converter. W LCD Type, ustawiamy rozdzielczość wyświetlacza, a w Font rozmiar czcionki zdefiniowanej w konfiguracji wyswietlacza. Następnie klikamy Load, wybieramy nasz plik i open, po czym klikamy save i tu uwaga, obrazek należy zapisać w miejscu gdzie jest skompilowany program. Żeby prawidło przekonwertować obrazek to musi on być mniejszy lub równy rozdzielczości wyświetlacza. Ok, teraz przechodzimy do programu:

 

 1. Do
 2. Showpic 1 , 1 , Rys
 3. Loop
 4. Rys:
 5. $bgf „xa.bgf”

Rozpoczynamy pętle, używamy instrukcji Showpic, żeby wyświetlić obrazek, ustawiamy kursor w pozycji 1*1 px, stawiamy przecinek i piszemy nazwę etykietę do obrazka i zamykamy pętle. Pod pętlą definiujemy etykietę obrazka (u mnie Rys) z dwukropkiem, pod spodem piszemy $bgf co oznacza że chcemy dołączyć do programu plik bgf i w cudzysłowie wpisujemy nazwę naszego pliku (xa.bgf). Przypominam, że plik musi znajdować się tam gdzie jest zapisany program.


 

Jak na razie to wszystko, jak masz jakieś pytania to zapraszam do komentowania. Dzięki za uwagę, jak chcesz być na bieżąco z postami to klinij ‚Lubię to !’.
Pozdrawiam ;)