Przegląd płytki: ESP32 WROOM-32

Przegląd płytki: ESP32 WROOM-32

Korzystanie z ThingSpeak’a

ThingSpeak to platforma dla modułów IoT, przetwarzająca dane, tzn. możemy na nią wysłać dane z czujników, a następnie tylko przy pomocy internetu odczytać aktualne dane z czujnika. Jest to bardzo ciekawa platforma, a zarazem bardzo prosta w obsłudze. Ja do ESP32 podłączyłem czujnik temperatury i wilgotności DHT11, który mieliście okazję poznać w tej części kursu. Program do obsługi:

Otrzymane dane:

thingspeak

 

6. Podsumowanie

Dosyć długi ten przegląd płytki, ale to już koniec tego długiego wywodu. Zatem po tym co przedstawiłem i co pokazały wyniki, układ ESP3212 jest bardzo obiecującym modułem, dającym duże możliwości zarówno do wykorzystania hobbystycznego jak i do profesjonalnego (mając tu na myśli sprzętową akcelerację kryptograficzną). Dzięki nie dużemu poborowi energii, układ jest w stanie dać z siebie bardzo dużo, przez co może być nawet zasilany z jednego ogniwa Li-ion 18650 przy wsparciu panelem fotowoltaicznym. Kolejnym aspektem jest cena tego modułu. Za niecałe 30zł dostajemy bardzo dobre urządzenie z komunikacją Wi-Fi i (mam nadzieję) Bluetooth, które może być dobrym pomostem pomiędzy czujnikami, korzystającymi z różnych rodzajów komunikacji. Lecz na ten moment (grudzień 2016) dostajemy przypakowaną wersję jego starszego brata ESP8266, ale to tylko kwestia czasu, aż ten moduł wyprzedzi swojego poprzednika. Czego mu życzę z całego serca. I tym miłym akcentem chciałbym zakończyć przegląd tego modułu :) Do zobaczenia w kolejnych artykułach

 

Przegląd modułu ESP32 WROOM-32 był możliwy dzięki firmie ELTY.pl, która to udostępniła moduły. Dzięki ! :)

 logo


 

Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )

 • Przemek Michalak

  Napisałeś „Możemy tu gołym okiem stwierdzić, że podwojona ilość rdzeni pozytywnie wpływa na moc obliczeniową układu.” a w jaki sposób aplikacja wykorzystuje te 2 rdzenie w tym przykładzie? Ten drugi dodatkowy nie jest przeznaczony na obsługę wifi itp?

  • Cześć,
   jest właśnie tak jak piszesz :) drugi rdzeń zajmuje się obsługą między innymi Wi-Fi, ale jak na to popatrzymy w porównaniu do ESP8266, gdzie miałeś jeden rdzeń na wszystko, to to jednak w ESP32 wpływa pozytywnie na działanie :)

   • Przemek Michalak

    Tak, ale w tym przykładzie 2 rdzeń nie jest używany. A może jakiś przykład tego typu, ale jeszcze serwer? Tylko wtedy efekt będzie pewnie taki, ze ESP8266 będzie się wieszał po stronie serwera, a ESP32, będzie stabilnie pracował i średnio będzie można to porównać.

    Swoją drogą poza tą stabilnością połączenia to raczej mało kto ma hobbystyczne projekty, które musiałyby mieć aż taką wielką moc obliczeniową

    • Zapewne chodzi ci o test obliczania liczby pi. Było on nastawiany bezpośrednio na test wydajności modułów. Możnaby spróbować dodać serwer, ale test raczej nie byłby miarodajny. Co do wykorzystania hobbystycznego to kuszącym może być sprzętowa akceleracja kryptograficzna

 • Mscichu

  A jak z zasięgiem tych modułów i może wiecie czym się różni moduł z końcówką S?

  • Zasięgu nie sprawdzałem ale sądząc po wbudowanej antenie to będzie porównywalny z ESP-12. Moduł ESP-32S od zwykłego ESP-32 myślę że może się różnić tylko płytką i ewt. wielkością pamięci FLASH, bo innego układu niż ESP3212 w niej nie ma :)

   • Mscichu

    Raczej zastanawiałem się czy zasięg jest poprawiony, bo były moduły ESP8266 z dodatkowym wzmacniaczem antenowym. Będzie więcej artykułów o modułach bezprzewodowych?

    • Mam taką nadzieje, że będą bo w dziedzinie IoT jest szerokie spektrum możliwości :)

 • Mscichu

  Jeszcze zastanawiam się, bo piszesz o ESP-WROOM-2, a wszędzie gdzie znajduję to jest na ESP8266. Na necie i na zdjęciach jest ESP-WROOM-32. Literówka?