Kurs Arduino #16: Obsługa kart SD

4.Drugi program: Odczyt z karty SD

W tym programie zajmiemy się odczytem danych z pliku. Najpierw zapiszemy do niego jakieś dane, a następnie je odczytamy

Początek tego programu jest zbliżony do poprzedniego z wyjątkiem sprawdzenia istnienia pliku. Co ważne program zostanie wykonany tylko raz. Więc po kolei. Tworzymy plik 1234.txt.* Następnie zapisujemy dane do pliku: „to jest test odczytu z pliku”. Zamykamy plik i odczekujemy sekundę. Następnie otwieramy plik i wykonujemy pętlę typu while. Pętla typu while polega na tym, że wykonywana jest tak długo dopóki warunek zawarty w nawiasach nie będzie fałszywy. W tym przypadku pętla będzie wykonywana tak długo, aż nie zostaną żadne dane do przeczytania. Teraz kolejna ważna uwaga wykorzystujemy Serial.write(). Gdybyśmy chcieli wykorzystać Serial.print() to byśmy otrzymali dane w postaci binarnej. Oczywiście po przekonwertowaniu ich znaki ASCII byśmy otrzymali nasz komunikat, ale po co utrudniać sobie życie skoro można od razu je zapisać jako znaki ASCII.

Serial.print():

bin

Serial.write():

ascii

 

*Przy następnych uruchomieniach programu, plik będzie otwierany, ale nie nadpisywany.

To już koniec tej części poradnika o obsłudze karty SD. Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Wam sposób korzystania z karty. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o obsłudze karty przy pomocy Arduino IDE to odwiedź stronę Arduino(KLIK!)

Materiały do tej części kursu:

Download-icon


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij ?Lubię to!? bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )