Kurs Arduino #12: Obsługa czujnika odległości HC-SR04


4. Przykład zastosowania #1: detektor odległości

W tym przypadku chcę napisać program, który mógłby symulować czujnik cofania do auta. Dźwięk z buzzera będzie mnie informować z w jakiej odległości od nas znajduje się przeszkoda. Największą trudnością w tym programie może być przeskalowanie odległości na czas, ale o tym później. Na potrzeby naszego programu ustawiłem maksymalny zakres czujnika na 80cm (gdybym zostawił 200cm to nie zrobiłoby to większej różnicy).

kurs12.2

Program:

W pętli głównej programu dokonujemy odczytu odległości, a następnie tworzymy dwie funkcje warunkowe. Gdy odległość jest większa lub równa maksymalnej odległości to nie uruchamiaj buzzera, ale jeżeli odległość jest większa lub równa minimalnej odległości to wtedy przypisz zmiennej czas, zmienną Odleglosc. Następnie przy pomocy map() przeskaluj zakresy odległości 2-80cm na zakres, który później przypiszemy jako czas w zakresie 70-1500 (bez jednostki). Po tym załącz buzzer, odczekaj przeskalowaną wartość czasu, wyłącz buzzer, odczekaj przeskalowaną wartość czasu.

Po wgraniu programu powinniśmy otrzymać efekt jak poniżej:

(Jeżeli chcesz to możesz ten projekt zastosować w swoim aucie, ale nie bierzemy odpowiedzialności za stłuczkę przy parkowaniu :D )

Materiały do tej części kursu:
Download-icon


Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych częściach kursu to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )