Kurs ESP8266: Stawiamy prosty serwer WWW

Kurs ESP8266: Stawiamy prosty serwer WWW

3. Sterowanie modułem (diodą) przez Wi-Fi (Access Point)

Założenie mamy następujące. Mamy dwie diody podłączone do ESP8266 i chcemy nimi sterować- włączać i wyłączać. Przejdźmy zatem do kodu:

Na początku konfigurujemy pin 3 i 4 jako wyjścia i przypisujemy im aliasy- odpowiednio led1 i led2 Następnie konfigurujemy połączenie jako Access Point i nadajemy mu stały adres IP, żeby potem nie szukać. Teraz konfigurujemy połączenie, ustawiamy je jako receive i zaczynamy teraz zabawę :) definiujemy zmienną lokalną buf jako string, do której będzie zapisany jakby nasz interfejs WWW. Następnie w adresie dostępu do naszego modułu sprawdzamy czy znajduje się znacznik w postaci adres?komenda. Jest to tak zrealizowane, że przy wciśnięciu przycisku w interfejsie zostaniemy jakby odesłani do nowej strony, tzn. zmieni się nam adres i będzie on np. w takiej postaci:

http://192.168.1.1/?pin=komenda

Następnie tworzona jest nowa zmienna lokalna _GET, w której będzie przechowywana komenda. Teraz jest wykonywane sprawdzenie, czy do tej zmiennej coś zostało zapisane (czy jest różna od nil). Jeżeli warunek jest spełniony to są tworzone dwie zmienne k i v do których zapisywane są każde znalezione słowa (%w+), a następnie umieszczane w zmiennej w postaci _GET[k] = v
gdzie zmienna k zawsze będzie mieć wartość pin, a v to będzie komenda, czyli np. ON1, ON2, OFF1, OFF2.

Teraz tworzony jest nasz interfejs WWW oraz poniżej jest sprawdzane, czy jakiś warunek został spełniony- czy jakaś komenda została zwrócona. Na samym końcu dane są wystawiane na serwer oraz połączenie jest zamykane.

4. Podsumowanie

Po tej części kursu stworzenie własnego serwera w oparciu o ESP8266 nie powinno stawić większego problemu. Mam nadzieję, że w kursie zostało wszystko jasno wyjaśnione. Jeżeli masz jakieś pytania to możesz śmiało zadawać je w komentarzach :)

 

Zobacz pozostałe części kursu [ TUTAJ ]

Jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach ze strony to kliknij „Lubię to!” bądź subskrybuj naszą stronę, aby otrzymywać na adres e-mail nowości ze strony. Jeżeli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je na forum ; )